Hokus-pokus,
czary mary,
biegając spaliłeś
cztery browary!

Przebiegłeś/aś 15 kilometrów. Twój zegarek wie ile ważysz oraz ile masz wzrostu. Po biegu czytasz, że spaliłeś/aś 950 kcal. Ale ale… podczas treningu towarzyszył ci również telefon z odpaloną aplikacją fitness. Ten z kolei pokazuje 1200 kcal. Hmmmm, rzut oka do literatury, w której piszą, że średnio spalamy 50kcal/1km co dałoby 750 kcal. Naukowcy powiedzą, że spaliliśmy 10 kcal na minutę o ile nasz trening był w zakresie 130-150 bpm (tak tylko gdybam ;)). Jeśli liczymy swój codzienny bilans kaloryczny (oraz jemy w/g niego) i przyjmiemy dla własnej wygody najwyższą wartość (1200 kcal), to strzałka na wadze może pokazać nam, że gdzieś nastąpił błąd. A tego byśmy nie chcieli. ;)

Kiedyś można było spotkać się z sytuacją, że testujący zakładał na rękę różne modele zegarków jednej firmy, a po skończonym treningu otrzymywał wyniki różniące się nawet o 20-30%. Chcąc zrealizować jakiś cel chcemy wiedzieć mniej więcej ile tych kcal spaliliśmy, a przy tak rażącym błędzie nie da rady do niczego dojść. Obecnie sytuacja wygląda o wiele lepiej, jednak każdy jest inny, więc osoby tworzące algorytmy do takich obliczeń mają twardy orzech do zgryzienia.

5 metod mierzenia kalorii

Metod jest więcej. Poniższych 5 metod, to te najczęściej używane. Ułożone są od tej najmniej dokładnej.

1. Algorytm zbierający dane tempa i dystansu.

Najprostsza metoda kalkulacji używana gdy nie mamy podpiętego paska mierzącego tętna. Na podstawie wprowadzonych danych takich jak wzrost i waga wyliczany jest nasz wydatek kaloryczny. W tym wypadku nie jest brane pod uwagę wytrenowanie naszego organizmu co może bardzo mocno zakłamać wynik. Pod uwagę nie jest również brane ukształtowanie terenu. Bieg po płaskim, a bieg po górkach w lesie to dwa zupełnie różne biegi. ;-) Tego typu rozwiązanie najczęściej możecie spotkać u osób biegających, np. z telefonem, bez paska do mierzenia tętna.

2. Algorytm mierzący wydatek energetyczny na podstawie bicia serca

Stosowany na przykład w zegarku FR60. Wspomniany zegarek wyświetla zużycie kalorii na podstawie analizy naszego bicia serca. Sama kalkulacja działa na podstawie opatentowanego sposobu producenta (Garmina). Całość została wymyślona tak, by działała bez udziału danych jak dystans i tempo biegu. W książkach można spotkać informację, że ilość spalonych kalorii zależy od intensywności treningu, a nie samego dystansu co oczywiście ma sens, dlatego też ta metoda okazuje się dokładniejsza od poprzedniej.

3. Algorytm Firstbeat (1-wszej generacji)

Metoda ta sprawdzała się u początkujących biegaczy, jednak wraz ze wzrostem wytrenowania zawodnika błąd wyliczeń powiększał się. Metoda ta była używana w starszych modelach zegarków, np, Garmin 310XT. Od wprowadzenia modeli FR410 i FR210 (czyli od końcówki 2010 roku) stosowano już metodę drugiej generacji.

4. Algorytm Firstbeat (obecny – 2-giej generacji)

O tej metodzie możesz poczytać na stronie firmy Firstbeat. W korespondencji mailowej, finowie potwierdzili, że obecnie stosowania jest wciąż 2-ga generacja algorytmu tyle, że rozbudowują ją o kolejne elementy. Na początku algorytm brał pod uwagę takie dane jak waga, wzrost, tętno i prędkość.

5. Rozbudowane algorytmy w najnowszych urządzeniach

Ten sposób na chwilę obecną jest dodatkiem do sposobu numer 4. Pozwala on na dokładniejszy/prawdziwszy wynik spalanych kcal dzięki rozbudowanym algorytmom dodawanym do najnowszych serii zegarków. Swoje rozwiązania ma zarówno Garmin jak i Polar. W przypadku Polara należy wykonywać konkretne ćwiczenia. W Garminie zegarek na podstawie pierwszych 10-15 minut naszego treningu oblicza nasze VO2max. Nie potrzeba żadnych dodatkowych czujników ponad te, których używamy na co dzień, tj. zegarek + pasek HR. Większość funkcji w nowych edycjach zegarków ma takie same nazwy jak użyte tutaj. No cóż. Korzystają z ich technologii i nie silą się na własne nazwy (a może zwyczajnie nie mogą zmieniać nazewnictwa?).

Podsumowanie

Obecnie bardzo wiele osób może sobie pozwolić na zakup zegarka z GPS. Najtańsze modele (te za kilkaset pln) znanych producentów posiadają wszystkie nowinki dzięki którym pomiar powinien być dość dokładny. Znajdziemy w nich zarówno GPS jak i pasek HR i właściwie to tyle. Nic więcej nie potrzeba oprócz wprowadzenia prawidłowych danych do urządzenia (wzrost, waga) i wyjścia na trening. ;) Osobiście gdy podaje własną wagę i skok jest co 2 kg (tzn. mogę wybrać 86 lub 88 kg) to zawsze wybieram mniejszą wartość, bo wydaje mi się, że jednak te zegarki wciąż minimalnie zawyżają ilość kalorii spalanych na treningach… albo po prostu ja za dużo jem. ;)